Sakramentai

KRIKŠTAS

Svarbu rengiantis Krikštui (krikštijant mažus vaikus):

Kreiptis į kunigą arba kitą atsakingą asmenį likus bent dviem savaitėm iki pasirinktos Krikšto datos;

Pasiruošimas Krikštui ir pats krikštijimas paprastai vyksta savoje parapijoje;

Būti nusprendus dėl Krikšto tėvų – krikšto tėvo ir krikšto mamos, arba bent vieno iš jų. Krikšto tėvai turi buti priėmęs Krikšto, Eucharistijos ir Sutvirtinimo sakramentus, jei gyvena šeimyninį gyvenimą – Santuokos sakramentą. Krikšto tėvai turi būti subrendę šioms pareigoms ir ne jaunesni nei 16 metų.

Krikštą gali priimti kiekvienas dar nepakrikštytas asmuo. Iš kiekvieno krikštijamojo reikalaujama tikėjimo išpažinimo, kurį suaugęs atlieka asmeniškai, o už kūdikį- tėvai ir Bažnyčia. Atsakomybe už parengimą Krikštui ( katechumenatą) ir tikėjimo bei Krikšto malonės ugdymą taip pat dalijasi krikšto tėvas ar krikšto motina ir visa bažnytinė bendruomenė. Krikštas būtinas išganymui tų, kuriems buvo paskelbta Evangelija ir kurie turi galimybę prašyti šio sakramento. Krikštu atleidžiama gimtoji nuodėmė, visos asmeninės nuodėmės ir bausmės už nuodėmes. Pakrikštytasis visam laikui priklauso Kristui, jis paženklintas neišdildomu Kristaus antspaudu (žyme).

Per Krikštą krikščionis Bažnyčioje gauna savo vardą, pageidautina – kokio nors šventojo, krikštijamajam teikiančio šventumo pavyzdį ir laiduojančio užtarimą pas Dievą.


PIRMA KOMUNIJA

Svarbu rengiantis Pirmai Komunijai:

IV klasę pradedantys vaikai rugsėjo mėnesį registruojami bažnyčioje ir savos parapijos katecheto yra ruošiami Pirmos komunijos sakramentui. Pasirengimo pamokos vyksta parapijos namuose per visus mokslo metus. Besiruošiantieji priimti Pirmąją šv. Komuniją kartu su savo tėveliais sekmadieniais 10 30 val. dalyvauja Šv. Mišiose.

Pirma Komunija – tai tikroji Viešpaties Jėzaus Kristaus Kūno ir Kraujo auka, kurią jis įsteigė, kad per amžius iki jo atėjimo tęstųsi Kryžiaus auka. Jis įsteigė ją Didįjį ketvirtadienį, tą naktį, kurią buvo išduotas“ (1 Kor11, 23 ), su savo apaštalais švęsdamas Paskutinę vakarienę.

Eucharistija – tai viso krikščioniškojo gyvenimo versmė ir viršūnė. Eucharistijoje Kristaus auka tampa ir jo Kūno narių auka. Joje su Kristumi vienijamas tikinčiųjų gyvenimas, garbinimas, kančia, malda, darbas. Jėzus Kristus yra Eucharistijoje nepakartojamu ir nepalyginamu būdu.

Bažnyčia pataria tikintiesiems su derama nuostata priimti šventąją Komuniją dalyvaujant šventose Mišiose, o įpareigoja bent per Velykas. Šventoji Komunija stiprina mūsų vienybę su Kristumi ir jo Bažnyčia, palaiko ir atnaujina per Krikštą ir Sutvirtinimą gautąją malonę ir ugdo artimo meilę.


SUTVIRTINIMAS

Svarbu rengiantis sutvirtinimui:

Jaunuoliai (-ės) nuo 13 metų Sutvirtinimo sakramento pasiruošimui bažnyčioje registruojami rugsėjo mėnesį. Savos parapijos kunigo ar katecheto pusę metų yra ruošiami Sutvirtinimo sakramentui.

Besiruošiantieji priimti Sutvirtinimo sakramentą, sekmadieniais 12 00 val. dalyvauja Šv. Mišiose.

Esminė Sutvirtinimo apeiga yra patepimas šventąja krizma ( vyskupo pašventintu aliejaus ir balzamo mišiniu ), teikiančiajam tarnautojui uždedant ranką ir tariant šio sakramento apeigoms būdingus žodžius. Vakaruose patepama pakrikštytojo kakta, tariant : „ Šiuo ženklu priimk Šventosios Dvasios dovaną“.

Sutvirtinimo padarinys yra ypatingas Šventosios Dvasios išliejimas kaip per Sekmines. Šis išliejimas įspaudžia sieloje neišdildomą žymę ir paskatina Krikšto malonės augimą.

Šį sakramentą vienintelį kartą gali ir privalo priimti kiekvienas jau pakrikštytas asmuo, o kad tai būtų vaisinga, jis privalo būti malonės būvyje.

Pirminis Sutvirtinimo teikėjas yra vyskupas.


SANTUOKA

 Santuokos ryšys, kuris visam  gyvenimui sujungia vyrą ir moterį, savo prigimtimi yra skirtas sutuoktinių labui ir vaikų gimdymui bei auklėjimui; tą ryšį tarp krikščionių Viešpats Kristus iškėlė į sakramento garbę.

                                                                                                                                                                                                     Plg. Katalikų Bažnyčios Katekizmas, 1601

Būtini dokumentai:

  • Krikšto pažyma iš tos bažnyčios, kurioje žmogus pakrikštytas.
  • Laisvo statuso pažyma iš ten, kur įvykęs krikštas.
  • Leidimas tuoktis už parapijos ribų, jei tuokiamasi ne savo parapijoje. (Jis išduodamas toje parapijoje, kur realiai gyvenama).
  • Pažyma apie Šeimos centre lankytus specialius kursus sužadėtiniams (kursai yra privalomi abiem besiruošiantiems bažnytinei santuokai, gyvenantiems užsienyje jie išklausomos toje valstybėje, kurioje tuo metu gyvenama).
  • Pasas arba asmens tapatybės kortelė.
  • Gimimo liudijimo kopija.
  • Liudininkų pavardė, vardas ir jų adresai.

Bažnyčia ragina, kad katalikai, kurie nėra priėmę Sutvirtinimo sakramento iki  santuokos sudarymo jį priimtų.